KIZILAY RAMAZAN’DA YARDIM ELİNİ MİLYONLARA UZATACAK

Gelenekselleşen Ramazan ayı yardımlarıyla her yıl milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaşan Kızılay, bu yıl “Az Çok Demeden Paylaşan Tüm Kalplere Hilal Olsun” sloganıyla gerçekleştireceği


KIZILAY RAMAZAN’DA YARDIM ELİNİ MİLYONLARA UZATACAK

Gelenekselleşen Ramazan ayı yardımlarıyla her yıl milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaşan Kızılay, bu yıl “Az Çok Demeden Paylaşan Tüm Kalplere Hilal Olsun” sloganıyla gerçekleştireceği Ramazan kampanyası kapsamında nakdi ve ayni yardımları yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 8 milyon insana ulaştırmayı hedefliyor.

 
Ülke geneline yayılan güçlü şube ve temsilcilik ağıyla her Ramazan ayında olduğu gibi bu yıl da sofraları şenlendirecek olan Kızılay, hayırsever vatandaşların Ramazan kampanyası kapsamında yaptığı nakdi ve ayni bağışları tespit ettiği ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak. “Az Çok Demeden Paylaşan Tüm Kalplere Hilal Olsun” sloganıyla Ramazan kampanyasını yürütecek olan Kızılay, hedeflediği 398.5 milyon TL’lik yardımla yaklaşık 8 milyon insana ulaşmayı amaçlıyor. Hayırseverlerin bağışlarıyla yardım miktarını artırmayı da hedefine koyan Kızılay, 75 bin gönüllüsünün de desteğini alarak Ramazan yardımı çalışmalarını yapacak.

Yurt İçinde 220 Bin Aileye 110 Milyon TL’lik Nakdi Destek

Nakdi yardımlarıyla ihtiyaç sahiplerine seçme özgürlüğü sağlayarak ailelerin ihtiyaçlarını kendi tercihleri doğrultusunda karşılamalarına imkan veren Kızılay, bu yıl Ramazan ayı boyunca Zekat, Fitre ve Fidye bağışlarıyla yurt içinde 220 bin aileye hane başı 500’er TL’den 110 milyon TL’lik nakdi destek sağlayacak. Ailelere mobil alışveriş kartları da ulaştırılacak. Alışveriş kartlarıyla 49 bin aileye toplamda 24.5 milyon TL değerinde destek verilecek. Nakit yardımının yanı sıra ayni yardımlarını da sürdürecek olan Kızılay, ülke genelindeki 31 aşevi ve 74 mobil ikram aracıyla yıl boyunca sıcak yemek desteği verecek ve şubeleriyle de 3.8 milyon kişilik iftarlık yemek dağıtacak. Bir aylık mutfak ihtiyacını karşılayan temel gıda malzemelerinin yer aldığı toplam 97 bin adet gıda kolisiyle 388 bin kişiye ulaşacak. Bununla birlikte 585 bin kavurma konservesiyle 1.1 milyon ihtiyaç sahibine destek olacak. Ayrıca çocuklar için hazırlanan 140 bin ikram paketinin yanı sıra 3 bin çocuğa da oyuncak dağıtacak. Temel gıda ve iftarlık yemek yardımlarının yanı sıra 506 bin kişinin de bayramlık giyim ihtiyacını karşılayacak.

Farklı Bağış Yöntemleriyle Ramazan Bereketi Tüm Sofralara Ulaştırılacak

Ramazan yardımlarını Kızılay’la ulaştırmak isteyen bağışçılar; bankalarda bulunan Kızılay bağış hesaplarından, tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 no’lu Kızılay Posta Çeki hesabından, www.kizilay.org.tr’den, 168 Türk Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattından, mobil uygulamadan ve ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden bağışlarını ulaştırabilecekler. Pilot olarak Ankara’da hayata geçirilen temassız bağış kioskları ile stantlarının yanı sıra tüm operatörlerden 1877’ye FİTRE, FİDYE, İFTAR ve SAHUR kelimelerinden birini yazarak 40 TL’lik, BAĞIŞ yazıp 2868’e mesaj atarak da 10 TL’lik bağış yapabiliyor.
Zincir marketlerle gerçekleştirilen anlaşmalar sonucu da Migros ve Bizim Toptan marketler içinde kurulan stantlara da gıda kolisi bağışı yapılabilecek. Ayrıca şubelerin kendi bölgelerinde iş birliği yaptığı marketlerdeki stantlara veya şube merkezlerine de gıda kolisi bağışları ulaştırılabilecek. Anlaşmalı e-ticaret platformları üzerinden (İstegelsin, Getir, Trendyol, Carrefoursa) alınan gıda kolileri de Kızılay’a bağışlanabilecek.