Çevre Dernekleri Aliağa'da asbestli gemiye karşı Mitingine katıldı


	Çevre Dernekleri Aliağa'da asbestli gemiye karşı Mitingine katıldı

            Çevre Dernekleri Aliağa'da asbestli gemiye karşı Mitingine katıldı         


İzmir'de meslek örgütleri, oda ve sendika temsilcileri ile yurttaşlar, Aliağa'da sökümü için izin verilen asbestli gemi Sao Paulo'ya karşı miting düzenledi.    

             Çanakkale'den İzmir'e kadar sahil şeridinde hemen hemen bütün çevre örgütlerinin ve değişik sivil toplum kuruluşlarının katıldığı bu protesto eylemine Akhisar Çevre Derneği’de katılım sağladı.

Daha önce Akhisar'daki zeytin mitinginde tek vücut olan bölgedeki Çevre Dernekleri, bu kez denizlerin kirletilmesine karşı bir araya geldi. Miting için İzmir Belediyesi, İzmir'den Aliağa'ya otobüs kaldırdı. Akhisar Belediyesi gidiş için Akhisar Çevre Derneği'ne bir otobüs tahsis etti. Petrol İş sendikası önünde toplanan göstericiler şehir içinde yaklaşık bir kilometre yürüdükten sonra Demokrasi Meydanında yürüyüşü sonlandırdılar. Yürüyüşte atılan sloganların bazıları şunlardı:

"Gün gelecek devran dönecek çevreyi kirleten hesap verecek"

"Sermaye elini doğamızdan çek"

"Dünyanın çöplüğü olmayacağız"

"Havama, suyuma, toprağıma dokunma"

"Susma haykır, temiz çevre haktır"

Yaklaşık 1500 kişinin bulunduğu mitinge katılan onlarca sivil toplum örgütü ve derneklerin bazıları: Akhisar Çevre Derneği, EGEÇEP, Salihli Çevre Derneği, İzmir Çevre Platformu, Dikili Emek ve Demokrasi Platformu, Çandarlı Halk Meclisi, Bergama Çevre Platformu, Çiğli Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği, Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu., Yeşil sol parti, EMEP, sol parti, Toplumsal özgürlük partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Emekli Sen, Eğitim İş.

Demokrasi meydanında çeşitli kurum temsilcilerinin yaptığı konuşmaların miting sona erdi.