Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
CHP’li Bakırlıoğlu Afet Bölgesinde
sanalbasin.com üyesidir
sanalbasin.com üyesidir
Reklam
Reklam

CHP'li Bakırlıoğlu Afet Bölgesinde

07 Haziran 2022 - 18:04
Reklam

Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu Afet Bölgesinde

Geçtiğimiz günlerde Manisa’da yaşanan dolu afeti nedeniyle zarar gören üzüm bağlarında incelemelerde bulunan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu çiftçinin zararının karşılanması gerektiğini söyledi.

Aşırı yağış, dolu ve fırtına nedeniyle Alaşehir, Ahmetli ve Salihli’nin bazı bölgelerinde üzüm bağları zarar görmüştü.

Milletvekili Bakırlıoğlu ve CHP Alaşehir İlçe Başkanı Gülgün Hasçelik ile birlikte Tepeköy ve Gümüşçay köylerinde incelemelerde bulundu, bağları zarar gören çiftçilerden bilgi aldı.

Bu mevsimde yaşanan afet nedeniyle verim ve kalite düşeceği için çiftçi yine zarar edecek.

Afetin yaşandığı günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle Bayburt’ta bulunan Bakırlıoğlu Manisa’ya döner dönmez afet bölgesine gitti.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’na şikayetlerini aktaran çiftçiler son yıllarda üzümden para kazanamadıklarını, açıklanan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarının maliyeti kurtarmadığından bahsettiler.

Üzüm üreticileri mazota gübreye ilaca işçiliğe gelen zamlarla maliyetlerinin üç katına çıktığını, buna karşın üzüm fiyatının aynı oranda artmadığını söylediler.

Tarım Sigortası yaptıran çiftçiler afetlerden dolayı oluşan zararlarının karşılanmadığını, bu yüzden sigorta yaptırmadıklarını ifade ettiler.

Bakırlıoğlu bağları zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileklerini ileterek her yıl bir şekilde bölgede afet olduğuna dikkat çekti.

Bakırlıoğlu açıklamasında dolu, don, fırtına aşırı yağış, sel, güneş yanığı ve silkme gibi nedenlerle bağlar ve üzümler zarar görüyor. Her ne kadar Tarım Sigortası yaptırılsa da bu zararların bir kısmı kapsam dışı. Sigorta primlerinin yüksekliği yüzünden zaten istenilen düzeyde tarım sigortası yaptırılamıyor.

Bu yıl üzüm üreticisini zor bir yıl bekliyor.

Gübre fiyatları 3-4 kat, mazot 2,5 kat, ilaç fiyatları ise 2 kat artmış. Buna karşın sezon dışında olmamıza rağmen fiyatlar sezon döneminin ancak yüzde 25 fazlası.

Rusya-Ukrayna savaşı Manisalı üzüm üreticisini doğrudan etkileyecek. Daha önce Suriye’de düşürülen Rusya uçağının üzüm piyasasına ne kadar çok zarar verdiğini unutmadık.

Yaş üzüm ihracatımızın yüzde 70’ini Rusya ve Ukrayna’ya yapıyoruz. Eğer hasat sezonunda sofralık yaş üzüm ihracatı yapamazsak üzümler mecburen kurutulacak ve oluşan arz fazlası nedeniyle fiyatlar düşecek.

Hükümet bu duruma şimdiden tedbir almak zorunda ifadelerine yer verdi.

 

...

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akhisar'da Uyuşturucu operasyonu: 1 kişi tutuklandı
Akhisar'da Uyuşturucu operasyonu: 1 kişi tutuklandı
Bilgincan Akhisar Belediye Basket’te
Bilgincan Akhisar Belediye Basket’te