Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
SOMA’DA ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI HEP BİRLİKTE DUR...
sanalbasin.com üyesidir
sanalbasin.com üyesidir
Reklam
Reklam

SOMA’DA ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI HEP BİRLİKTE DUR DİYELİM!                

14 Temmuz 2022 - 21:20
Reklam

SOMA’DA ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI HEP BİRLİKTE DUR DİYELİM!              
 
Ege Linyitleri İşletmesi bünyesindeki Eynez açık ocağın özelleştirildiği haberini bayram arifesinde aldı maden işçileri. Emekçilerin alın terinin, ülkenin kaynaklarının sömürüsüne avuç ovuşturan şirketlerin zamanlaması ise bu hırsızlığı gizlemeye yetmedi. ELİ işçileri, şirket araçlarını maden sahasına sokmuyor. 
Emekçiler, daha önce işletmenin Sarıkaya panosunda püskürttükleri özelleştirme hamlesinin işletmeyi tamamen sermayeye peşkeş çekmek için yılgınlık kolladığını biliyor. Kamu İhale Kanunu’nda ‘davet yöntemi’ olarak bilinen yöntem, iktidar sözcülerinin daha önce en cüretkâr duygularla ifade ettiği üzere ‘babalar gibi satarız’ yöntemi, bunun için gerekçe göstermeye bile gerek duymadan kullanılıyor.
Eynez panosunun yıllarca Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) maharetiyle işletilip, maden sahası esas verimli katmanına geldiğinde özelleştirilmesi, yağmacı şirketlere dikensiz gül bahçesini devlet eliyle bırakmak anlamına da geliyor. Özelleştirmeyle ‘yarınlar yokmuş gibi’ yapılan üretim planlaması, Somalıların yakından bildiği Balya’da ya da başka maden sahalarında olduğu gibi, kar için hem emeği, hem doğayı kullanışsız hale gelinceye kadar sömürmeye dayalı. Sonrası, ekecek toprağı, bölecek ekmeği ‘Soma’da bile’ bulamamak demek. 
ELİ’nin Eynez ocağı, üretim baskısıyla 301 işçinin katledildiği maden sahasına çok yakın. Hadi hadi düzeni, diye bilinen düzenin Soma’da 301 emekçinin katledilmesine yol açtığını Soma davasını takip eden herkes yakından biliyor. Katliamın gerçekleştiği yeraltı madeni de özelleştirmeyle peşkeş çekilmişti. Yani özelleştirme, iş güvencesini ortadan kaldırmakla kalmıyor, emekçileri her an canıyla ekmeği arasına sıkıştıran çalışma biçimine de mahkûm bırakıyor. 
Soma’da binlerce aile madende çalışmış, madenden emekli olmuş yahut madende çalışmaya hazırlanıyor. Bu yönüyle özelleştirme hamlelerinin doğurduğu sonuçları, emekçileri kamu ya da özel sektör işçileri diye bölüp arka planda yürütülen sermaye talanını biliyor, tanıyor. Ancak geldiğimiz noktada enerji şirketlerinin kestiği bol sıfırlı elektrik faturalarına, ısınacak kadar değil de donmayacak kadar yakabildiğimiz doğalgaz faturalarına dahi bakmak, günlerce elektriksiz kalan Isparta’yı hatırlamak, özelleştirmenin halkın tamamı için de hep daha kötüsüne daha fazla ödemek olduğunu bilmek gerek. Özelleştirme halkın ve emekçilerin değil sermayenin zenginleşmesidir.
Soma’da ELİ işçilerinin kendi içinde birliğini kurup, sendikasını harekete geçiren, bütün işkollarından emekçilere, Soma halkına yönelik birlikte mücadele çağrısı, Somalı emekçilerin kendi ifadesiyle aynı zamanda bir gelecek mücadelesidir. Sermayenin gelecek planı hep daha fazla yağma. Atı alan Üsküdar’ı geçti, denerek oldubittiye getirilen özelleştirme hamlesine karşı da, devletin imkânlarını elde tutarak halkı ve emekçileri yıldırmak için doğru zamanı kollayan hırsızca her bir girişime karşı da tek gücümüz, birliğimiz. 
ELİ işçilerinin birliğini selamlıyor, her işkolundan Manisalı emekçileri ve Manisa halkını, özelleştirmeye karşı ELİ işçilerinin mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz. 
 
                                                                              EMEK PARTİSİ (EMEP) MANİSA İL ÖRGÜTÜ

2022/07/2022-07-14-21-21-49.jpg
2022/07/2022-07-14-21-21-52.jpg
Reklam
Kaynak: Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akhisar'da Uyuşturucu operasyonu: 1 kişi tutuklandı
Akhisar'da Uyuşturucu operasyonu: 1 kişi tutuklandı
Bilgincan Akhisar Belediye Basket’te
Bilgincan Akhisar Belediye Basket’te