Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Uzman Eller Projesinde Hibe Tutarı 250 Bin Liraya Çıkarıldı
sanalbasin.com üyesidir
sanalbasin.com üyesidir
Reklam
Reklam

Uzman Eller Projesinde Hibe Tutarı 250 Bin Liraya Çıkarıldı

19 Ocak 2023 - 17:47

Tarım ve Orman Bakanlığı, kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden tarım, orman, gıda ve su ürünleri alanlarında üniversite mezunu gençlere kişi başı 100 bin Lira olan hibe desteğini 250 bin liraya yükseltti. Ayrıca bu yıl tarım ve hayvancılık alanlarında lise mezunu olan gençleri de Uzman Eller Projesi kapsamına aldı.

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında, Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar’da yapılan değişiklik 14/1/2023 tarihli ve 32073 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Uzman Eller Projeleri ile kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokullarından mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak; bitkisel üretim, hayvancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin eğitimli kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, ülkemize kırsal alanda tarımsal üretim yapan işletmelere örnek, kendi işini yapabilen ve istihdam imkanı ortaya koyabilen sürdürülebilir gelir getirici yatırımlar kazandırmak amaçlanıyor.

2022 yılında 81 ilde uygulanan projede, hibe tutarı kişi başı 100 bin TL olarak belirlenmiş ve yatırımını tamamlayan 1.023 kişiye hibe ödemesi yapılmıştı. Karar’da yapılan değişiklik ile uygulanacak projelerin amacına ulaşması, sürdürülebilirliği ve kırsal kalkınmaya katkısını artırmak için hibe tutarının kişi başına 250 bin Türk Lirasına çıkarıldığı belirtiliyor. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü" kapsamında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullarından mezunlar da proje kapsamına alındığı ifade ediliyor.

Proje için 2023 yılı başvurularının, 2021/61 No.lu Tebliğe bağlı güncel uygulama rehberinin yayınlanmasının ardından başlayacağı açıklandı

Kaynak: Haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak parti'de Remzi Şekerci Aday Adaylığını Açıkladı
Ak parti'de Remzi Şekerci Aday Adaylığını Açıkladı
 Akhisar Lokantacılar Köfteciler, Odası, ilk teravih namazı  ardından helva  ikram etti
Akhisar Lokantacılar Köfteciler, Odası, ilk teravih namazı...