Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
15 MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ NEDENİYLE AÇIKLAMA
sanalbasin.com üyesidir
sanalbasin.com üyesidir
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

15 MART DÜNYA TÜKETİCİ HAKLARI GÜNÜ NEDENİYLE AÇIKLAMA

15 Mart 2023 - 18:25
Reklam

 
Tüketici Hakları Derneği Akhisar Şubesi Başkanı Av.Aslı Öz 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. 
‘15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü, 1985 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı bir kararla kutlanmaya başlamıştır. Ayrıca, Birleşmiş Milletler aynı yıl Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesini kabul etmiştir. 1995 yılında ülkemizde 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun yürürlüğe girmiş olup, 2013 yılında 6502 Sayılı Kanun’la daha da genişletilmiş haklarla yenilenmiştir.Tüketici, iktisadi mal ve hizmetleri belirli bir bedel karşılığında satın alarak kullanan kişidir.15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle yaşanan sorunlar gündeme getirmek ve tüketici sorunlarına dikkat çekmek istiyoruz.Tüketici Hakları Evrensel Beyannamesi ile kabul edilen ve ülkemizde de yasalarla kabul edilen Tüketici Haklarının gerekleri günümüzde  Ne devlet ne de firmalar tarafından birçok yönden yerine getirilmemekte ve ihlal edilmektedir. Örneğin; taşınabilir ve taşınmaz malların ve hizmetlerin üretimi ve tüketicilere sunumunda sağlık ve güvenlik haklarının gereklerine birçok yönden uyulmamaktadır. 
6 Şubatta yaşanan büyük deprem  felaketi, taşınmaz mal olan konutların üretiminde ve tüketicilere satılmasında denetleyici makamların, belediyelerin, müteahhitlerin, özel yapı denetim şirketlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirmediklerinin bir sonucu ve göstergesidir.Yaşanan deprem felaketi nedeniyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet,yakınlarına baş sağlığı dilerim.Ülkemizin deprem bölgesi olması nedeniyle yaşanması muhtemel depremler için yapılması gerekli çalışmaların hızlı bir şekilde neticelendirilmesini talep ediyoruz. 
Tüketicilerin ezici çoğunluğu yoksul ve dar gelirli olmaları nedeniyle beslenme ve barınma gibi temel gereksinimlerine erişememektedirler. Bugün Türkiye’de nüfusun yüzde 60 dolayında kesimi açlık sınırının altında ve geri kalan büyük kısmı da yoksulluk sınırının yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Her gün yükselen ürün fiyatları vatandaşlarımızın belini bükmektedir.
Gıda ürünleri başta olmak üzere tüketicilere satılan bir çok malın özellikleri, riskleri hakkında bilgilenme hakkı gereğince tüketicilere doğru ve eksiksiz olarak bilgi verildiği söylenemez. 
Tüketicilerin satın aldığı ayıplı mal ve hizmetlerde zararlarının karşılanması hakkı gereğince, ayıplı olan malın yenisini ya da bedelini istediklerinde, ayıplı hizmetin ise yenilenmesini istediklerinde firmaların olumsuz tutum ve davranışlarıyla karşılaşmaktadırlar. 
İnternet ve sosyal medya ortamları başta olmak üzere bir çok ortamda yapılmakta olan aldatıcı, yanıltıcı, istirmar edici ürün reklamları yaygınlaşmaktadır. 
Tüketicilerin yaşadığı kentler başta olmak üzere, doğal ortamlar olan ormanlar, yeşil alanlar ile denizler, göller, akarsular, yer altı suları, hava kirletilmekte ve tüketicilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı ihlal edilmektedir. 
Tüm tüketicilere, ilgili ve yetkililere duyurulur: Evrensel tüketici haklarının gereklerinin tam ve eksiksiz olarak yerine getirilmesi için başta ilgili kamu kuruluşları olmak üzere firmaların görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerini tüketiciler olarak istiyor ve bekliyoruz. 
Tüketicilerin de yaşadıkları, karşılaştıkları ve gözlemledikleri tüketici haklarına aykırı uygulamalar ile bu alandaki sorunlara ilişkin şikayetlerini ve önerilerini ilgili ve yetkililer ile derneğimize bildirmelerini, haklarına sahip çıkmalarını öneriyor ve diliyoruz.                                                                                 
                                                                                              Tüketici Hakları Derneği 
                                                                                        Akhisar Şubesi Yönetim Kurulu 
                                                                                              Adına Başkan Av.Aslı Öz

2023/03/2023-03-15-18-27-27.jpg
Reklam
Reklam
Reklam
Kaynak: Haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emniyet'ten SİS Operasyonu
Emniyet'ten SİS Operasyonu
 Jandarma'dan Uyuşturucu Operasyonu
Jandarma'dan Uyuşturucu Operasyonu