Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ESKİ BAYRAMLAR
AYLİN ÖZ

AYLİN ÖZ

AYLİN ÖZ

ESKİ BAYRAMLAR

02 Haziran 2019 - 15:02

Bir telaş bir hazırlık sormayın.Annem ve  mahallemizdeki tüm komşular, kendileri henüz teşrif etmeden iki üç gün önce ,oklava ellerinde tatlı telaşına düşerlerdi. Bugün sana,yarın bana baklava veya kadıngöbeği açılır pişirilir ve arife günü şerbetlenirdi.Onun öncesi günlerde ne mi yapılırdı? Halılar, kilimler , perdeler yıkanır. Bahçeli olan evimizde kireçlenmeyen oda kalmazdı.Sonraları hayatı olan evimizin oda rengi nil yeşili olsada , hayat ,avlu, avludaki yukarıya çıkan merdiven dahil hepsi kireçlenir, hatta iki kat geçilir”ağardı” şeklinde ifade ederdi annem.En son sokak duvarları kireçlenir ve sakız gibi olur, kirecin temizlik kokusu tüm evi sarardı.
  Arife günü mezardaki yakınlar ziyaret edilir, çiçekler ve mersin bırakılır, dualar edilir hüzün ile dönülürdü eve.
     Bayram sabahı annem , bayram namazına gönderdiği dedem ve babamı uğurlar uğurlamaz kapı önüne su serper ve toz kalkmasını engeller süpürürdü. Sonra hortum ilke meşhur hayatımızı yıkar ve güzel bir kahvaltı sofrası hazırlardı.Oruçtan çıkıldığı için bir piyata dolusu baklava unutulmaz ve herkesten önce tadılır ve beğeniye sunulurdu. Ev baklavası, üstelik cevizli harika olurdu. Sonra mı , sıraya girilir, dedemden başlar sonra canım babam, annem , halam bayramlaşır ve harçlıklarımızı alırdık. Çok mutlu olurduk, o bayram parası çok ve güzel olurdu. Gelen gidene tatlı ikram edilirdi. Kimler gelip geçmiştir o hayattan ahh...Hep aklımda olan kıyafetimi anımsadım. Annemin bana diktiği basma küçük kalpli elbisemi giyer, mahalleye bayramlaşmaya çıkardık. Hiç büyümeyeceğiz sandık aslında değil mi? Hiç aklımıza gelmezdi. Bazı komşu şeker ikram eder, bazı komşumuz kumaş mendil satın alır bize dağıtırdı, bazıları ise para verirdi, en güzelinin bu olduğunu düşünürdük çocuk aklımızla...Sonra mı, tabi en çok parayı kim topladı kaygısı sarardı, mahalle çocuklarının arasında.Bir hırs ki sormayın seneye ben daha çok toplayacağım diye sözleşirdik. Bu arada otuzgün davul çalan, mani söyleyen davulcu da hem baklavadan hem de paradan nasibini alanlardandı.
Çocuk iken güzeldi bayramlar.. Bayram kartı yollardık gelemeyen yakınlarımıza” bayramınızı kutlar, esenlikler ve huzur diler” ailenin soyadı yazılır, pul yapıştırılıp yollanırdı ..Şimdilerde tatil oldu , Deniz ve otel rezervasyonlu tatiller...Telefon ile kutlanan bayramlar ve unutulan değerler..
  Vakit varken koşmalı sevdiklerimize , ertelememeli hiç bir şeyi..Çocuklarımıza anlatmalı, telefonlarını ellerinden alarak. 
  Sağlık ve huzur dolu bayram diliyorum, baklava tadında geçsin, gidenleri rahmet ile analım çok sevdiğimizi söyleyelim içimizden, sonra eller öpülmeye vakit varken...
Nicelerine... Ramazan bayramınız kutlu olsun...Aylin Öz..

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar