Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...
AYLİN ÖZ

AYLİN ÖZ

AYLİN ÖZ

ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...

11 Mayıs 2019 - 19:17

Yüreğim yanıyor anne
     Çok yorgunum bu aralar
     Zirveye tırmanırken düşmüş elim yüzüm  çizilmiş sanki
     Kanıyor 
     Yılmıyorum anne
      Yaşamın bir parçası ise acılar
     Yine varım ve yine de katlanırım
     Çünkü senden öğrendim annelik çok kutsal....(Aylin Öz)
          Anneler günü aslında antik çağlara dayanan bir alışkanlık. Tamamen mitolojik kişiler, tanrıçalar İçin kurulan bugünün anneleri için kutlanmaya başlanması bir kaç yüzyıl önce gerçekleşmiştir.
        Kibele ve  Rhea  (anne tanrıçalar) Anneler gününün bilinen en eski sahipleridir. Eski Anadolu ‘da Kibele ve Yunanistan ‘da Reha anneler günü ibadetin kaynağıdır.
        Doğar doğmaz başlar annelik serüveni. Dokuz ay taşır yükünüzü. Düşersiniz anneniz kaldırır yerden, ağlarken ‘anne ee’ diye ağlarız, elimiz kanasa ‘anam elim ‘ deriz.İlk adımda başlar ve hayatın her zaman diliminde belki abartısız en çok severek kullandığımız en özel kelimedir”Anne”.
        ABD’ li Anna Jarvis çok sevdiği annesini 1966 da kaybeder. Çok acılar çeker aylarca kendine gelemez. Yemeden içmeden kesilir hatta ölümü bile düşünür. Hayatta kimsesi kalmamıştır. Jarvis’ in bu durumunu yakından izleyen komşusu onunla arkadaş olur. 
        Yaşlı komşusu bir gün ona: “İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur” der. Anna Jarvis bu sözlerden etkilenir, aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gider. Artık Anna annesini gözyaşlarıyla değil, severek anmaya başlar. Tüm arkadaşlarını 1908’ de eve çağırarak bir anma günü düzenler. Çığ büyüyen kutlamalar ABD kongresinin onayıyla “Anneler Gününe “ dönüşür.Bu olayın resmî yanı birde manevi yönü var ki beni çok etkiler.
        Anne evlat ilişkisinin en zirvesi olarak Veysel Karani Hazretleri hep yüreğimdedir. Anasına olan sevgisinden asla onu incitmeyen , hiç sözünden çıkmayan Üveysli Karani, bir gün Resulallah’ ı ziyaret etmek ister, ancak annesi yalnız kalmaktan korktuğu izin alamamış ve gidememiş göz yaşlarına boğulmuştur. Sonra gitsede buluşmak nasip olmamış ancak Hırkası nasip olmuştur Peygamberimizin.
       Fedakardır analar, cefakardır,   her zaman yanıbaşımızdadır yada bizlerde evlatlarımıza bir nefes kadar yakınızdır. Hediye değilde gönüle girebilmektir bu günün anlamı. Her zaman kıymetini bilmek ve sevmektir, kayırmak, hayatını kolaylaştırmaktır evlatlara düşen görev. Cennet anaların ayağı altındadır 
        Başta Canım annem Fürüzan Öz’ ün  anneler gününü kutluyorum, iyiki benim annemsin seni çok seviyorum....Acı olsada hayat dayanacağız, yılmadan...Melek ablam kutlu olsun ağlama sakın. Daha  sonra ahirete intikal etmiş canım arkadaşlarımın anneleri güzel kadın Nihal Aylar , Naciye Tetiker ve anneler annesi Fatma annemizi Atatürk'ümüzün nadidde annesi Zübeyde  Hanımı ve nice diğer aleme göçen analarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.Yaşayanların da ellerinden öpüyorum. Biz yaştaki dostların da yanaklarına güllerle öpücük konduruyorum... 
   Anneler günümüz kutlu olsun 
   Güzel bir Ramazan ayı  temenni ediyorum. Herkesin ibadetleri yalnız kendine, paylaşın, bölüşün, incitmeyin, bunlarda oruç kadar makbul.Paylaşmak için bir ayı değerlendirmek de pek bir garip geliyor bana ama neyse... En önemlisi saygı duyun, İnan’ın tutan kadar kıymetli saygı duymak...Güllaç yemeden geçmeyin, bu ayın en özel tatlısı. Hayırlı iftarlar...

                                  Aylin Öz.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum

Son Yazılar