Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Yaşamakta ölümde de aynı..Acı ve mutluluk,yoksulluk ve zenginlik...
AYLİN ÖZ

AYLİN ÖZ

AYLİN ÖZ

Yaşamakta ölümde de aynı..Acı ve mutluluk,yoksulluk ve zenginlik ,cahillik ve bilgelik yanyana..Aynı kaynaktan. Biri biterken diğeri başlıyor, bunu hep yaşıyoruz

19 Mayıs 2019 - 20:41

 

BUDA GEÇECEK... 
Bir Zen hikayesi vardır hep aklımda olan. Bir öğrenci meditasyon hocasına gider ve der ki, “Meditasyonum çok kötüydü. Otururken bacaklarım uyuştu, bu yüzden dikkatimi toplayamadım, her yerim ağrıdı, uykum geldi, korkunçtu”

Hocası endişe dolu öğrencisine sakince yanıt verir: Buda geçecek!

Bir hafta sonra öğrenci hocasının yanına tekrar gelir ve şöyle söyler: “Meditasyonum harikulade geçti! Kendimi çok iyi hissediyorum, barış dolu, canlı ve memnunum! Gerçekten harikayım!”

Hocası, gurur dolu öğrencisini yine sakince yanıtlar: Buda geçecek!

Bu sabah beş civarıydı uykumu almış olmalıydım ki kalktım. Bir arkadaşımın tabiri ile ‘uykum bitmişti’. Balkona çıktım, evrenin  kokusu harikaydı. Tomurcukların, güllerin, çiçeklerin kokuları baş döndürücü idi. Gökyüzü güller sıkmıştı adeta boynuna. Yine yeniden uyanmanın mutluluğu ile daldım uzaklara. Hava aydınlanmaya başladı, güneşin doğuşunu izlerken düşündüm, az önce karanlık ve yıldızlar semada göz kırparken bana, şimdi gün doğuyor ve yeni bir zaman dilimi başlıyordu. Gece bitiyor, gün doğuyor, gün batıyor, gece yüzünü gösteriyordu. Her şey değişiyor, hiç bir şey aynı kalmıyordu. 

Su yeryüzünün en önemli hayat kaynağıydı. Yağmur da bunlardan biriydi, sonuçta kaynak aynı idi. Akşam üzeri birkaç atıştırdı yağmur ,bulutlandı hava sonra değişti güneş açtı. Aslında her şey geçer ve yerine başka şeyler başlar, o biter başka şeyler doğar. Tıpkı her gün kahvaltı yapmak gibi, bir dost ile buluşmamız kahve içmemiz gibi, kuşumuzun ötmeyi bırakması gibi, balığımın doğurması gibi, sevdiklerimizin ölümü gibi. Yaşamakta ölümde aynı. Acı ve mutluluk, yoksulluk ve zenginlik, cahillik ve bilgelik gibi biri biterken diğeri başlıyor, bunu hep yaşıyoruz.

Bir meyve düşünün, önce tomurcuk, sonra çiçek, sonra meyve ve sonra kuru bir yaprak. Değişmeyen tek şey değişim..

Bir bilge derki: “Eğer iyi şeylere sevinmezsen, kötü olan şeylere de üzülmezsin”. Burayı kaçırmayın, vakit varken iyi olan, güzel olan her ne varsa sevin, sevinin mutlu olun. Zira yarının ne getireceği bilinmez. Sıkıntılı ,kötü şeyleriyle karşılaştığınızda da yıkılmayın, değişir elbet bitmez sandıklarımız, geçer elbet geçmez bildiklerimiz...

Hiç bir şeye çok güvenmemek lazım . Değişebilir bir anda. Alt üst olur bazen , ama Elif Şafak’ın dediği gibi nereden biliyoruz altının üstünden iyi olmayacağını..

Yarın balkon yine beni bekler, güneş yeniden doğar ve güzel umutlarla güne merhaba deriz. Güzellikler dileyelim güzel olsun. Esen rüzgara karşı kapılıp gitme diye paçalarımıza yapışmış minik tatlı bir kız çocuğudur Umut, saçları sarı gözleri mavi. Bırakmayın o kız çocuğunu, bitti sanmayın, her ne yaşıyorsanız buda geçer.
Sevgiler...

                             Aylin Öz.

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Güngör kılıç
    1 yıl önce
    Umuda yolculuğun adı Aylin Öz, küçük anlık mutluluk Içın de çabalayan yazarımıza Tesekkurlet

Son Yazılar